Umów się na wizytę

 

Telefon:

Dermatologia i medycyna
85 744 51 15

Fototerapia UVA / UVB 311 / PUVA

Fototerapia czyli leczenie światłem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu budzi naturalne procesy regeneracyjne, stymuluje przemianę materii, wzmacnia układ immunologiczny, poprawia krążenie krwi.  Nie od dziś wiadomo że słońce i jego promienie (w odpowiednich dawkach) korzystnie wpływają na zdrowie. Jeśli korzysta się z niego z umiarem, można unikać podrażnień, poparzeń słonecznych czy udaru słonecznego, a także ograniczyć ryzyko powstawania nowotworów skóry. Jednak promieniowanie nadfioletowe (inaczej ultrafioletowe), stosowane w ściśle określonych dawkach leczy wiele poważnych chorób i pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Naświetlania lampami wykonuje się m.in. w przypadku chorób skóry

Do najczęstszych dermatoz skutecznie leczonych za pomocą światła ultrafioletowego należą m. in.:

> łuszczyca,

> atopowe zapalenie skóry,

> wyprysk

> bielactwo,

> łysienie zarówno plackowate jak i całkowite,

> liszaj płaski

> pokrzywka barwnikowa

> przyłuszczyca

Efekty działania światła zależą od dwóch podstawowych zakresów promieniowania ultrafioletowego tzw. UVB (290-320 nm.) i UVA (320-400 nm.). Te dwa rodzaje promieniowania wywołują odmienne odczyny w skórze, różnią się aktywnością oraz wpływem na układ immunologiczny. Dlatego w zależności od potrzeb pacjenta znalazły zastosowanie różne odmiany fototerapii: PUVA, PUVA Bath, Re PUVA, UVB, UVB 311.

Nowszą metodą, która wykorzystuje terapeutyczne właściwości promieniowania jest UVB 311. Ta metoda nie wymaga stosowania przed naświetlaniem leków światłouczulających w przeciwieństwie do promieniowania UVA przy metodzie PUVA. Inne lampy to SUP- coraz rzadziej stosowane i UVA1 mające ograniczone Urządzenia do fototerapii przypominają wyglądem solaria, ale różnią się przede wszystkim zastosowanymi lampami ze ściśle określonym spektrum promieniowania i dozowanymi wartościami energii.

Stosujemy urządzenia do terapii całego ciała (np. promienniki panelowe) oraz mniejsze do leczenia dłoni, stóp oraz skóry owłosionej głowy.

Fototerapia w dermatologii, ciągle jeszcze nie w pełni doceniana, jest równorzędną metodą leczenia tak jak preparaty używane zewnętrznie i ogólnie, a także może być stosowana razem z nimi. Pozwala na leczenie wielu chorób skóry. Chciałbym przede wszystkim zaoferować tę formę dla pacjentów z łuszczycą i chorobami alergicznymi skóry, którzy chorują od wielu lat, stosują coraz mocniejsze maści sterydowe na duże powierzchnie skóry bez spodziewane go efektu terpeutucznego, zapominając o działaniach ubocznych takiego postepowania. Oczywiście fototerapia jak każdy lek posiada wskazania, sposób stosowania, efekty uboczne i przeciwwskazania.

W każdym przypadku przed zastosowaniem fototerapii omawiamy dokładnie strategię leczenia. Dodam jeszcze, że optymalna częstość naświetleń to 3 x w tygodniu (minimum 2x ) lecz nie w kolejne dni –  łącznie w przypadku łuszczycy jest to ok. 20 sesji, a czas trwania każdej od ok.2 do 12 minut. Bezwzględnie należy stosować okulary ochronne i po zabiegu natłuścić skórę. Efekty są najczęściej znacznie lepsze i remisje bardziej długotrwałe niż po stosowaniu leków zewnętrznych.

W naszym ośrodku rozwiązujemy wszelkie problemy kompleksowo. Do chorób dermatologicznych podchodzimy holistycznie, w tym celu wykonujemy pełną diagnostykę, by nie tylko likwidować skutki zmian, ale też znajdować ich przyczyny. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.